Seminarium Jesienne Fundacji im. Nowickiego, Orle Gniazdo 2006
Seminarium Jesienne Fundacji im. Nowickiego, Orle Gniazdo 2006 Relacjonuje: Małgorzata Lechawcka (IX Edycja), Monika Świgoń (IX Edycja), Iwona Niewińska (IX Edycja).
Zdjęcia: Ewa Witkowska (VII Edycja) Na początku października 2006 r. odbyło się seminarium jesienne, podsumowujące pobyt w Niemczech IX Edycji stypendystów Fundacji im. Nowickiego.
Jak dotąd seminaria te odbywały się w urokliwych miejscach w Polsce, z dala od „cywilizacji”.
Dojazd do Ośrodka Wypoczynkowego „Orle Gniazdo”, położonego niedaleko miejscowości Hucisko na obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej stanowił nie lada wyzwanie (ciągłe poszukiwanie drogowskazów, pytanie o drogę, w przypadku niektórych stypendystek nawet przy dźwiękach piosenki Chrisa Rea „Road to hell”... ). Niemniej jednak, stawiliśmy się niemal że w komplecie. Oczywiście na seminarium przybyli również tłumnie byli stypendyści, dzięki czemu mieliśmy okazję poznać fundacyjną rodzinę i panujące w niej zwyczaje! Zgodnie z programem seminarium, pierwszy dzień był przeznaczony przede wszystkim na mniej oficjalne wspomnienia z pobytu na stypendium, czyli opowieści typu: kto, co, gdzie, kiedy i z kim.


Następnego dnia w piątek, głównymi „aktorami” byliśmy już my – stypendyści IX Edycji. Każdy z nas przedstawił rezultaty swojej pracy w Niemczech i projekty, w których dzięki stypendium mógł brać udział.
Niejednokrotnie trudno nam było się zmieścić w przewidzianym na każde wystąpienie czasie. Ale jak tu przedstawić półroczne wyniki pracy w ciągu 15-20 minut, kiedy wszystko wydaje się takie ważne, a do tego jeszcze te burzliwe dyskusje, szczegółowe pytania od Profesora i zainteresowanie kolegów z poprzednich edycji. Zagadnienia realizowanych projektów z poszczególnych wystąpień prezentowały się następująco:

Bartosz Staniszewski - Oznaczanie metali ciężkich w wodach Morza Północnego oraz opracowanie metodyki umożliwiającej oznaczanie zawartości arsenu w wodach morskich

Justyna Klęka - Wpływ zróżnicowanych warunków świetlnych na rozwój podwodnych makrofitów i perifitonu w Szprewie oraz próba ocenu stanu ekologicznego wybranych odcinków rzeki zgodnie z wymogami Ramowej Dyrektywy Wodnej

Marta Miara - Aktualizacja katastru ścieków oczyszczanych w Chargenanlage oraz przedstawienie wyników analiz chemicznych ścieków w zakładzie VW w Hanowerze

Małgorzata Lechwacka - Możliwości energetycznego wykorzystania gazu wysypiskowego i gazu z oczyszczalni osadów ścieków w Bogatyni oraz efektywność biogazowni w Złotowie (projekt RegioSustain w ramach inicjatywy INTERREG IIIC)

Dariusz Szyszka - Przedstawienie wyników badań mających na celu określenie sprawności aparatury do adsorpcyjnego i absorpcyjnego oczyszczania dwutlenku węgla

Anna Ślązak - projekt RECOAL - Reintegration of Coal Ash Disposal Sites and Mitigation of Pollution in the West Balkan Area - projekt prowadzony na terenie Bośni i Hercegowiny

Monika Świgoń - Geoekologiczne aspekty powierzchni leśnych na obszarze zlewni rzecznych a Ramowa Dyrektywa Wodna

Paulina Skomiał - promocja i upowszechnianie know-how na temat rolnictwa ekologicznego (np. projekt „Ekologicznie razem rośniemy” w ramach inicjatywy INTERREG IIIA)

Iwona Niewińska - Dwa projekty związane z planowaniem przestrzennym: transnarodowe zarządzanie obszarami przybrzeżnymi w regionie ujścia Odry oraz GreenKeys - Urban Green as a Key for Sustainable Cities

Agnieszka Czandryk - Deutsches Krebsforschungszentrum Molekulare Toxikologie

Agata Szymańska - Projekt „Grenzüberschreitende Vernetzung der Umweltbildung”, zrealizowany w ramach inicjatywy INTERREG III, a mający na celu stworzenie sieci instytucji zajmujących się edukacją ekologiczną

Beata Szcześniak - Ekoturystyka i edukacja ekologiczna w regionie Południowego Kaukazu na przykładzie projektu „Sofortmaßnahmen zur Unterstützung des neu gegründeten Nationalpark Hyrkan” - park znajduje się w w Azerbejdżanie przy granicy z Iranem
Możemy więc śmiało stwierdzić, iż każdy z naszej grupy, zawodowo zajmuje się zupełnie inną tematyką (co świadczy tylko o tym jak szerokie jest pojęcie „ochrona środowiska”), ale może właśnie dzięki temu tak dobrze się uzupełniamy. Podczas gdy my stresowaliśmy się prelekcją inni beztrosko spędzali czas.
W tym dniu świętowaliśmy także 65-te urodziny Profesora Nowickiego. Każdemu z nas na pewno na długo w pamięci pozostanie chwila, gdy Profesor odczytał wiersz swojego autorstwa oraz podzielił się z nami zbiorem osobistych rozważań na temat Drogi Krzyżowej w tomiku „W tym Dniu Najświętszym…”.
Po tym uroczystym momencie czekała nas jeszcze fascynująca podróż dookoła świata, w którą zabrał nas Łukasz Całek. Dalszą część wieczoru zdominowały wspólne pląsy na parkiecie, rozmowy i mecz piłki nożnej o 5 nad ranem – jednym słowem integracja!
Dnia trzeciego w porannych promieniach jesiennego słońca wędrowaliśmy Szlakiem Orlich Gniazd. Dzięki czemu nie tylko się dotleniliśmy ale także zebraliśmy siły na poobiednie zebranie SDS-u, podczas którego między innymi profesor wręczył nam fundacyjne znaczki.
Wieczór spędziliśmy już przy ognisku, gdzie czekał nas jeszcze jeden występ tym razem artystyczny, ale sprostaliśmy i tej próbie! Wspólnym śpiewom przy akompaniamencie gitary (albo i bez), rozmowom i śmiechom nie było końca. Jednak wszystko co dobre szybko mija, tak i nasze seminarium dobiegło końca i rozjazdu nadszedł czas. Trzy dni to nie wiele czasu ale jak spędza się go w takim gronie i tak intensywnie to z niecierpliwością oczekuje się kolejnego spotkania naszej fundacyjnej rodziny!