Relacje stypendystów

Agnieszka Gruszczecka

Agnieszka Gruszecka, VIII edycja konkursu Fundacji im. Nowickiego

Stypendium odbywam w Centrum Badan Środowiskowych Umweltforschungszentrum Leipzig – Halle w Lipsku . Jest to duże centrum badawcze, w którym pracują naukowcy z wielu krajów Europy. Moja praca w Instytucie polega na badaniach laboratoryjnych własnych próbek pobranych w Polsce oraz w Niemczech, dlatego współpracuję zarówno z Departamentem Grundwassersanierung jak i Departamentem Anorganische Analytik. Tyle praca. A poza nią popołudniowa nauka języka niemieckiego w Volkshochschule, zwiedzanie Lipska i okolic, a przede wszystkim liczne wypady weekendowe w licznym gronie Współstypendystow po całych Niemczech i nie tylko po Niemczech.

Lipsk to sympatyczne miasto, spokojne ale na tyle "żywe", że nie można się tu nudzić. Jedynym problemem są ciągle zmieniające się objazdy i mnóstwo remontów na drogach, a wszystko w zwiazku z FIFA World Cup Germany 2006 w piłce nożnej, którego mecze będą sie odbywały m.in. w Lipsku.

Odwiedzającym Lipsk polecam:

  • Hauptbanhof – Dworzec Główny, zbudowany w latach 1902-1915. Oprócz ciekawej architektury dworzec słynie z dwupoziomowej, nowoczesnej galerii handlowo-usługowej - Hauptbahnhof Promenaden.
  • Zoo w Lipsku – jedno z największych w Europie (na zwiedzanie, bezdłuższych przystanków, trzeba przeznaczyć ponad cztery godziny).
  • Cospudener See – jezioro o niezliczonych możliwościach do wypoczynku.
  • Wiosłowanie na Kanale Karla Heine przepływajacym przez centrum miasta - niezapomniane wrażenia.
  • Wildpark – na błoniach Auenwald można obserwować wiele gatunków dzikich zwierzat.
  • Zentralstadion – w pobliżu którego zresztą mieszkam, jeden z najwiekszych stadionów piłkarskich w Niemczech.
  • Leipziger Messe – Targi Lipskie cieszące się ponad 800-letnia tradycją, z centralną Glashalle, zadziwiającą architektonicznie szklaną halą,
  • Volkerschlachtdenkmal - Pomnik Bitwy Narodów, trochę ciemny i przytłaczający, ale przez to mający w sobie jakiś urok (nie myślałam że jest taki ogromny).

Kanał Karla Heine
Kanał Karla Heine

Zoo w Lipsku - surykatka
Zoo w Lipsku - surykatka

Zoo w Lipsku - flamingi
Zoo w Lipsku - flamingi

UFZ
UFZ

Pomnik Bitwy Narodów fot. Frank Neumann
Pomnik Bitwy Narodów fot. Frank Neumann