Relacje stypendystów

galeria w. Bernatowicz

Waldek Bernatowicz, VIII edycja konkursu Fundacji im. Nowickiego

Oto garść informacji na temat miejsca mojego pobytu pisanych na gorąco w trakcie odbywania stypendium.

Do Freiberga przybyłem 4 marca prosto z seminarium w Osnabrück. Jest to niewielkie, liczące troszkę ponad 45 tyś. mieszkańców, urocze miasteczko położone u podnóża Rudaw w Saksonii. Na początku niewiele było widać spod śniegu, lecz gdy ten stopniał, ukazało swoje tajemnicze uliczki, zabytkowe kamienice i piękne fontanny. Zamek Freudenstein, zabytkowe mury obronne, katedra, oraz nieczynne już kopalnie srebra, z których to niegdyś Freiberg słynął, to tylko niektóre miejsca warte odwiedzenia.

Interdisziplinäres Ökologisches Zentrum, w którym pracuję jest częścią TU Bergakademie Freiberg, założonej w 1765 r. najstarszej na świecie akademii górniczej, która skupia teraz ponad 5 tyś. osób. IÖZ to bardzo dobrze wyposażony i prężnie działający ośrodek. Zostałem tu mile przyjęty przez cały zespół oraz dyrektora centrum, a mojego opiekuna Prof. Jörga Matschullata. Po kilku dniach na wdrożenie się, zainstalowanie w nowym mieszkaniu i załatwienie niezbędnych formalności, zacząłem pracę na dobre, biorąc udział w spotkaniach zespołów badawczych, seminariach, analizując otrzymane materiały na potrzeby projektu i własnego doktoratu, co zaowocuje mam nadzieję bardzo ciekawą publikacją.

Dotychczasowe dwa i pól miesiąca spędzone tutaj oceniam bardzo pozytywnie zarówno pod względem merytorycznym jak i tym mniej formalnym. Zwłaszcza weekendowe wyprawy po całych Niemczech (i nie tylko) wraz ze współstypendystami. W samym Freibergu również nie można się nudzić, ani czuć wyalienowanym wśród studentów, których 14% jest obcokrajowcami. I tu ukłon w kierunku AKAS i ich działalności za mile spędzone chwile, zwłaszcza na początku. Jedynym mankamentem jest ostatnimi czasy bardzo kapryśna pogoda, która nie pozwala mi nacieszyć się urokami okolicznych gór. Lecz miejmy nadzieje, wkrótce się to zmieni.

Freiberg - Park
galeria w. Bernatowicz

Freiberg- Siedziba IOZ
galeria w. Bernatowicz

Freiberg - Peters Strasse
galeria w. Bernatowicz

Elbsandsteingebirge galeria w. Bernatowicz